Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Vigyázzunk egymásra!
Tervezett építési tevékenység engedélyezésére, tudomásulvételére, a választott eljárástípus lefolytatására hatáskörrel rendelkező illetékes építésügyi, építésfelügyeleti hatóság megnevezéséről és elérhetőségéről való tájékoztatás
Kódszám
JARAS00045
Az ügy rövid leírása
Az első fokú építésügyi hatósági feladatokat ellátó általános építésügyi hatóság: a járásszékhely települési önkormányzat jegyzője és a fővárosi kerületi önkormányzat jegyzője, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi főjegyző. A Kormány által rendeletben kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánított általános építésügyi hatósági ügyben - a kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításról szóló kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában -, az összevont telepítési eljárással kapcsolatos ügyben, ha az integrált eljárásban építésügyi hatósági eljárás is lefolytatásra kerül, akkor a külön jogszabály szerinti közreműködő vagy társhatósági feladatok ellátására, a kihirdetett veszélyhelyzetben szükséges építésügyi hatósági intézkedések megtétele és a kihirdetett veszélyhelyzet folytán bekövetkezett építménykárok helyreállításával összefüggő építésügyi hatósági ügyben, az első fokú építésügyi hatóságot érintő kizárási ügyben, a magyar történelem kiemelkedő jelentőségű helyszínein lévő, a nemzeti vagyonról szóló törvény szerint az állam kizárólagos tulajdonába tartozó építmények vagy nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő műemlékek és műemlékegyüttesek, továbbá országos jelentőségű kulturális és sport rendeltetésű építmények telkére, valamint az azok közvetlen környezetébe tartozó telkekre vonatkozóan az ott megvalósítandó közérdekű beruházás esetén az első fokú építésügyi hatósági feladatokat ellátó általános építésügyi hatóságként építmények, építési tevékenységek tekintetében a járási (fővárosi I. és V. kerületi) hivatal jár el. Építésfelügyeleti hatóságként első fokon kormányrendeletben kijelölt járási (fővárosi I. és V. kerületi) hivatal jár el.
Ki jogosult az eljárásra?
Építtető vagy meghatalmazottja építési és építésfelügyeleti ügyekben az ügyfél meghatalmazottja útján is eljárhat;
Milyen adatokat kell megadni?
A tájékoztatás iránti kérelemnek nincs jogszabályban rögzített adattartalma. Az ügyfél a tájékoztatást bármilyen kapcsolattartási formában kérheti.
Milyen iratok szükségesek?
Nincs kötelezően csatolandó dokumentum. A tájékoztatás iránti kérelemben az ügyfélnek meg kell adnia, hogy mire, milyen eljárásra irányulóan kéri a tájékoztatást, illetve milyen üggyel összefüggésben
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
A tájékoztatás kapcsán nem merül fel eljárási költség. Illeték- és díjmentes
Hol intézhetem el?
A kormányablakban az ügyfél azonnal megkapja a tájékoztatást.
Ügyintézés határideje
A Kormányablakban az ügyfél azonnal tájékoztatást kap.
Jogorvoslati lehetőség
A Kormányablak tájékoztatása, nem hatósági döntés ezért ez ellen nincs lehetőség sem fellebbezésre, sem bírósági úton történő jogorvoslatra. Jelen ügykör tekintetében nem értelmezhető. Jelen ügykör tekintetében nem értelmezhető. Jelen ügykör tekintetében nem értelmezhető. Jelen ügykör tekintetében nem értelmezhető. Jelen ügykör tekintetében nem értelmezhető.
Fontosabb fogalmak
1. Építtető: a hatósági engedély vagy tudomásulvétel kérelmezője, az egyszerű bejelentés alapján végezhető építési tevékenység bejelentője az építési beruházás megvalósításához szükséges hatósági engedélyek jogosultja, illetve az építési-bontási tevékenység megrendelője vagy folytatója.
Több építtető esetén az építtetők Ákr. szerinti meghatalmazottja az építtetőtársak nevében járhat el, és tehet nyilatkozatokat.
2. Építési tevékenység:
építmény, építményrész, épületegyüttes megépítése, átalakítása, bővítése, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, karbantartása, javítása, lebontása, elmozdítása érdekében végzett építési-szerelési vagy bontási munka végzése.
Vonatkozó jogszabályok
az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 4. pont és 36. pont, 34. §, 46. § (1)-(2) bekezdés;
az építésügyi és az építésfelügyeleti hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló 343/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. § (1)-(7) bekezdés, 3. § (1)-(2) bekezdés, 1. melléklet I. és II. rész;
a kormányablakokról szóló 515/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. §, 10. §;
a fővárosi és megyei kormányhivatalokról,valamint a járási (fővárosi kerületi) hivatalokról 66/2015. (III. 30) Korm. rendelet 1. melléklet;
Kulcsszavak
lásd egyedi eljárások leírásában
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.