Szakértői vélemény kiadására irányuló kérelem keresőképesség vagy keresőképtelenség elbírálásához
Kódszám
NRSZH00008
Az ügy rövid leírása
Keresőképesség elbírálás kérhető a területileg illetékes főorvosi bizottságtól (FOB). 1. Vitatott keresőképesség, keresőképtelenség esetén a munkavállaló és a munkáltató kezdeményezésére. 2. Keresőképtelenséget elbíráló orvos, illetve a felülvéleményező főorvos vagy az ellenőrző főorvos a keresőképtelenséget illetően nem ért egyet, a vita eldöntése érdekében 3. A biztosított a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos döntésével nem ért egyet. Utólagos keresőképtelenség megállapítása háziorvos kezdeményezésére (visszamenőleges táppénzrevétel engedélyezése) 4. A baleseti táppénz folyósítás időtartamának egy éven túli meghosszabbítására javaslatot az orvosszakértői feladatkörében eljáró megyeszékhely szerinti járási hivatal tehet.
Ki jogosult az eljárásra?
A foglalkoztatott és a foglalkoztató, továbbá a biztosított, amennyiben a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos döntésével nem ért egyet.
A keresőképtelenség visszamenőleges megállapítása esetén az elbírálásra jogosult orvos és a biztosított, vagy üzemi baleseti táppénz 1 éven túli meghosszabbításánál az elbírálásra jogosult orvos és a biztosított.
Milyen adatokat kell megadni?
Személyazonosító adatok, TAJ szám Állandó bejelentett lakcím, vagy tartózkodási hely.
Milyen iratok szükségesek?
Orvosi Beutaló, Kórrajz kivonat, Lelet, Zárójelentés
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Az eljárás költség- és illetékmentes.
Hol intézhetem el?
A rehabilitációs hatóságként eljáró megyeszékhely szerinti járási hivatalnál működő orvosszakértői szerv orvosszakértőiből álló illetékes főorvosi bizottsága ( FOB).
Ügyintézés határideje
A területileg illetékes főorvosi bizottság (FOB) a beteg keresőképtelenségéről hozott döntését a vizsgálat lezárásával egyidejűleg írásban közli.
Jogorvoslati lehetőség
Lehetőség van az első fokon hozott döntés okánfellebbezésre.
Ha jogszabály eltérően nem rendelkezik,
rehabilitációs szakértői szervként és orvosszakértői szervként másodfokon az
Mmr. 5. melléklet szerinti fővárosi és megyei kormányhivatal az ott
meghatározott illetékességi területen jár el. Külföldön lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező
kérelmező esetén, vagy ha a vizsgálandó személy nem rendelkezik Magyarországon
lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel, rehabilitációs szakértői szervként és
orvosszakértői szervként másodfokon Budapest Főváros Kormányhivatala országos
illetékességgel jár el.
A rehabilitációs szakértői szervként és orvosszakértői szervként másodfokon eljáró, az
Mmr. 5. melléklet szerinti fővárosi és megyei kormányhivatal és Budapest Főváros Kormányhivatala számára kell címezni.
A szakértői (szakhatósági) vélemény az eljárást befejező döntés elleni jogorvoslat keretében támadható meg. A fellebbezést a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül az azt meghozó hatóságnál lehet előterjeszteni. A szakértői (szakhatósági) véleményen alapuló, az eljárást befejező döntés közlésétől számított
tizenöt napon belül.
Amit még érdemes tudni (GYIK)
Ki keresőképtelen? - aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni; - aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult; - az anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja; - a szülő a tizenkét évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése időtartamára abban az esetben, ha a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben; - az a szülő, nevelőszülő és helyettes szülő aki 12 évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja; - aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül; - akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható. (Ebtv. 44. §) - méltányosságból adható táppénz tekintetében a szülő, - aki 12 éves, vagy annál idősebb, de 18 évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja, vagy; - a 12 éves, vagy annál idősebb, de 18 évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése időtartamára abban az esetben, ha a szülő a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg ellátást nyújtó intézményben.
A keresőképtelenség igazolásának módja: A keresőképtelenség és keresőképesség elbírálása orvos szakmai tevékenység, amelyet a 102/1995. (VIII. 25.) kormányrendelet szabályoz. A rendelet értelmében a biztosított keresőképtelen állományba vételére és a keresőképtelenség folyamatos elbírálására, valamint a keresőképessé válás megállapítására és igazolására aNemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel
Fontosabb fogalmak
Táppénz: akkor jár a biztosítottnak, ha keresőképtelen. A keresőképtelenség elbírálása nem kifizetőhelyi, hanem orvos-szakmai feladat.
Vonatkozó jogszabályok
A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25. ) Korm. rendelet;
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaival kapcsolatos eljárási szabályokról szóló 327/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet
Kulcsszavak
táppénz, keresőképtelenség, keresőképesség
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.